|The Devious Black Biker|

Home / Collaborations / |The Devious Black Biker|
IMG_9592 IMG_9604 IMG_9658 IMG_966820150912-IMG_9615
Back to Black!! Of course, what else ?! Sun is gone, colors are gone…darkness is here…But we’ve seen that there’s beauty in darkness and this outfit is just another example. One of my favorite colors for fall and winter, especially when we are talking about black leather!! I’ve worn so much leather last year, let’s see if this vibe is going to last this time. I always go for THE ONE leather jacket each year because it’s a must in my closet, so I can look grunge…ya know ;) I try to go for something different each year, like different style or collar. This time I’ve picked the most unique biker jacket from Runway Boutique so my blackness doesn’t look boring. I just love the cut and the ring details in the bottom part. Silver details in black leather jackets are my favorite thing whether it’s studs, patches…or simply rings.

If you’re going for a full biker look (like I am apparently), then all you need is the right biker jeans. Dsquared is always the way to go for the coolest biker jeans. The ones I have here are almost black with zipper details and quilted knees. And afterall, what’s an outfit without black leather boots?! I made sure mine this time are special, at least for me. I’ve had my eyes on these Givenchy ankle boots for so long and I finally got to wear them; all I can say is I never wanna get them out of my feet. I think they are just PERFECT for a girl who wears flat boots because she has to walk around. The silver chain detail is there to separate these boots from the rest of the black leather boots. I just love this outfit; something I would totally wear on a daily basis, even when I would take my bike out (if I had one :p ) Straight hair, dark lips; another indication of my style and I don’t plan to give up on it anytime soon ☺ Hope you like the entire look as much as I do and remember that leather jackets never go out of style; if you don’t have one, now it’s the time to invest!!
Take care <3

——————————————————————————————————————————–

Nese shfletoni neper artikuj ne kete webfaqe, do te vereni se ne vjeshte dhe dimer ngjyrat e veshjeve te mira erresohen! Kete vjeshte planifikoj ta vazhdoj kete tradite duke e modifikuar me trendet e fundit. Xhaketa e lekures eshte diqka qe cdo vit eshte prezente ne dollapin tim, por mundohem qe cdo vit ta kem nje ndryshe nga sezona e kaluar me ndonje detaj interesant. E zeza mbetet njera nder ngjyrat e mia te preferuara kete sezone, mendoj se duket shume elegante per nje femer te re qyteti. Xhaketa e perzgjedhur nga butiku Runway normalisht se eshte e zeze, ashtu sic e dua, por detajet si unaze argjendi ne menge e bejne thjeshte te parezistueshme. Pasi qe xhaketa ka stilin ‘biker’ (motociklete) vendosa ta kombinoj me xhinse te po te njejtit stil qe te dukem sikur me te vertet po dal xhiro me motocikleten time (te cilen nuk e posedoj haha). Kane nje stil shume te veqante me xhepa dhe prerje cool. Nuk i themi vjeshte pa gjetur cizmet e zeza qe cdo vajze i deshiron per kete sezone. Kete here un zgjodha nje pale qe kisha kohe qe po I adhuroja nga interneti, kreacioni Givenchy. Me pelqejne se jane te sheshta, per nje vajze qe eshte tere diten ne levizje dhe don te kete kembet rehat duke u dukur ‘cool’. Detaji me zingjir argjendi i bene keto cizme gjithcka per tu adhuruar. Jane te shkurta, e cila i ben shume te pershtatshme per tu veshur me pantollona por gjithashtu edhe me fustane keto cizme duken lezetshem. Floket e drejta dhe buzekuqi ne ngjyre vjollce te erret japin vulen time duke e bere kete veshje diqka tipike te stilit dhe shijes time. Shpresoj te ju pelqej po aq sa mua dhe nese keni vendosur te investoni ne rroba te erreta, ditore athere inspirohuni nga zgjedhjet qe kam bere une kesaj rradhe. Mpuq!

Wearing:

Versace Collection Biker Jacket

Dsquared Biker Jeans

Givenchy Ankle Boots

• Photographed and Edited by Digital Perspective Photography
• All clothes can be shopped at Runway Boutique, UCK 103/2 , Prishtine

Recent Posts
Contact Us

Good vibes only.